11 Ocak 2018 Perşembe

Hasta olsam mı olmasam mı?

Geçen cumartesi gününden bu yana hastayım. Aslında cumartesi günü dahil ilk üç gün kötüydüm. Sonrasında iyileştiğimi düşünmüştüm, şimdi ise gene burnum akıyor ve burnum üşüyor. Birkaç gündür hata olup olmamak arasında gidip geliyorum. Şu burnuma bir çare bulamıyorum; resmen burnum donuyor. Hani şu palyaçoların burunlukları var ya kırmızı kırmızı olanlar evet işte tamda ondan bir tane elimin altında olsa böyle durumlarda çok iyi gelecek. takıcaksın burnuna oh ne güzel sıcacık oluverecek. Tabi ofiste artık o burunla nasıl bir muamele görürüm bilemiyorum. uzun yıllar alay konusu olurum herhalde ama şu an cidden hiç umurumda olmaz. Elimin altında olsa hemen burnuma takarım o derece durum.

Maalesef bünyem zayıf olduğunda çabuk hastalanıyorum. Normalde sezonu Eylül başında açarım, mayısa kadarda sürer. Bu yıl iyi dayandım, gerçi artık vücut kendini toparlıyor. Sigarayı bırakmanın da bunda faydası oldu. Sigarayı bıraktıktan sonra daha az hastalanır oldu. Zayıflama problemi sonrada insülin direnci ile uğraşırken de zencefil ile tanıştım. Kanımca zencefilin de bu hastalanmama sürecinde bana faydası oluyor. Kendimi kötü hissettiğimde çayını ve detoks suyunu yapıyorum. Arada da yoğurduma katıyorum. Zayıflama derdinden hiç sevmediğim otları yer ve içer oldum. Artık tatlarını yadırgamıyorum.

Ottu çaydı derken zayıflayabildin mi dersen yok nerede...  İnsülin direnci benden daha inatçı çıktı. son bir buçuk yıldır ilaçta kullanıyorum. İlaca başladıktan sonra diyet yürüyüş ilaç bir sekiz kilo verdim. Sonra kilo verme durdu. Diyetisyene başladım, aslında onunla bir beş kilo verdim. Ama sonra yaz geldi düzen değişti. Tatildi, oğlanın okul stresi, kazandı mı yerleşecek mi, nereleri tercih edecek, sonra nerede kalacak derken uzun stresli bir yaz oldu. Benim diyette yalan oldu. Ve verilen beş kiloda geriye geldi. Birde bir şey far kettim; bu daha öncede olmuştu, yıl tam hatırlamıyorum sanırım 2006 -2007 yıllarıydı gene sigarayı bırakmıştım. Ve fena kilo almıştım, diyetisyene gidiyorum. Baştan güzeldi; taki benden günde 2-3 fincan yarım limonlu yeşil çay içmemi isteyene kadar. Diyeyiti diyetisyeni de bıraktım bundan sonrasında yapamadım içemedim.O dönem mi başladı ekşi hassasiyetim emin değilim ama şu anda çok ekşi tüketemiyorum. Ağzım sulanıyor titreme geliyor. Neyse çok uzattım; bu yazda diyetisyen detoks günü verdi; sabah kahvaltısı makuldü yulaflı meyve kuruyemiş bunu yemeye alışmıştım. Öğlen yemeğine akşamdan işe yanıma hazırlamam gereken karabuğday salatası vardı. İşte burada ip koptu ben bunu hiç yapmadım. Zaten kontrol günlerinde yaz olunca hep bir aksilikler çıktı Ve ben diyetisyeni de diyeti de bırakmış oldum. Bende alangirli şeyler istemeyecekler. Zor geldi ya yalan yok, bütün malzemeleri hazırla, akşamdan yanına yemeği hazırla derken olmadı.

Sonuca gelirse kendi kendime sadece kiloyu koruyabilirim. Kazara kaçamak yapsam yürümesem hemen kilo alıyorum. Verdiğim beş kiloyu almamın sebebi de; yazın o koşturmaca ve streste yürüyüşü bırakmış olmam. Kötü olanda bu yürümek güzelde yürümeyince hemen kilo alıyorsun. çok mu yürüyorsun dersen tabiki de hayır. Doktor 20 dk demiştim, ben 30 dk yürümeye çalışıyorum. İşte böyle; sigara gitti kilolar geldi. Ama iyiyim ya bir şekilde bu kilolardan kurtulacağız Allah'ın izniyle inşallah...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İyi geceler küçük Joe: Yaşlı hasta bakımı ile ilgili tüyolar

İyi geceler küçük Joe: Yaşlı hasta bakımı ile ilgili tüyolar : Arkadaşım yazmış, daha çok kişiye ulaşması için buradan bağlantı veriyorum, y...